MİMARİ MAKET


Altın Oran Maket; kusursuzluğu kendisine ilke edinmiş, hepsi alanında uzman ekip ve donanımlı ekipmanlar ile uzun yıllardır sektörde yer almaktadır.
İnşaat firmaları ve Mimari Tasarım ofisleri tarafından hazırlanan projelerin, ölçek gözetmeksizin (1/50, 1/100, 1/200, …) firma istekleri de göz önünde bulundurularak 3 boyut mimari maket uygulamaları yapmaktadır.
Çizim ve imalat aşamasında tüm teknolojik donanımlardan faydalanılarak en yeni teknolojiler ile uygulamalar yapılmaktadır.
Cad Cam ofisimizde; maket imalatına yönelik projelendirme ve maket imalat tasarımları yine son teknoloji CNC, lazer kesim ve 3D printer makinaları ile üretime hazır hale getirilmektedir.
Devam eden süreçte; Ressam, Montaj ekibi ve Peyzaj Mimarlarımız tarafından maketin bileşenlerinden olan renk, doku, ve yapısal tüm detaylar özenle seçilip titizlikle uygulanarak yapım süreci tamamlanmaktadır.

MİMARİ MAKET NASIL YAPILIR

Maket yapım arazi, ofis ve atölye ortamında gerçekleştirilen birbirini takip eden bir süreçtir. Mimari Tasarım ofisinde hazırlanan projeler Mimari Maket Ofisi ile paylaşılır. Proje müellifi ve işveren istekleri, maketi yapılacak tasarımın büyüklüğü ve gösterilmek istenilen detaylar doğrultusunda Mimari Maketin ölçeğine karar verilir. Mimari Maketin,sadece yapıların ve yapı çevresinin gösterildiği maketler olabileceği makette verilmek istenen etki doğrultusunda, varsa gerçek su gösterileri, ışık efektleri, araçların hareket özelliği, büyük fabrika ve tesislerde sanayinin process’ini ve yapıların en gerçek hali maket üzerinde otomasyon yazılım sistemi ile sunulabilmektedir. Ölçeği ve teknik özellikleri belirlenen projenin Maket tasarım ekibimiz tarafından ön incelemesi yapılır.
Proje müellifi tarafından paylaşılan projeler, maket proje ekibimiz tarafından imalat sürecine alınır.
Makete ait imalat çizimleri dijital ortama aktarılarak 2D ve 3D olarak çizimler hazırlanır. Hazırlanan çizimler kullanılacak malzemenin cinsine ve üretim tekniğe göre 3D printer, lazer kesim ve cnc makinalarında üretimi yapılarak montaja hazır hale getirilir. Üretimi yapılan parçalar montaj bölümünde imalatı yapılır.Projede yer alan tüm yapılar, çocuk oyun alanları, peyzaj objeleri vb gibi yapılar oluşturulur. Montajı tamamlanan yapılar üretimi yapılan arazi üzerine monte edilir. Tüm yapıların makette yerini almasında sonra peyzaj projesi doğrultusunda bitki ve ağaç türleri gerçeğine uygun olarak yapısal ve bitkisel bileşenleri tamamlanır. Son olarak makette istenilen efeklerine(ışık, araç, ses ve gerçek su efektleri) göre otomasyon yazılım sisteminin kurulumu yapılarak mimari maketin yapımı tamamlanır. Maket tasarımı yapılan bir projenin uygulamadan önce yada sonra nasıl görüneceğini 3. Kişilere göstermek için yapılan bir çalışmadır. Bu nedenle tüm aşamalarda projesine birebir sadık kalınarak büyük titizlikle çalışılır. Tüm çalışmalar sonucunda ortaya çıkan mimari maket, projesine uygun ve işvereni memnun etmesi için son teknolojik ekipmanlar ve kaliteli malzemeler ile alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

NEDEN MİMARİ MAKET

Mimarlık sektörünün bir bileşeni olan mimari maket çok uzun yıllardır inşaat sektörüne hizmet vermektedir. Günümüzün gelişen teknolojisi ile beraber mimari maket, sektörün vazgeçilmez unsuru haline gelmiştir.
Neden mimari maket; Yapının tasarım, çizim, araziye uygulama, proje maliyetlerinin hesaplaması, satış ve pazarlama sürecinde makete ihtiyaç duyulmaktadır. Bir çok alanda farklı sektörlere yönelik maketler yapılabilmektedir. Mimari maket türleri arasında çalışma (tasarım ) maketleri, arazi ve vaziyet maketi (Fabrika, spor tesisleri, otel, toplu konut, vb) hareketli ve ışıklı maketler (otomosyonlu) kentsel dönüşüm maketleri, tefriş maketleri (iç mimari) gösterilebilmektedir.
Mimari Maketler; Proje Mimarına; tasarımı ön plana çıkararak çizimdeki detayları, mühendise; uygulama aşamasında uygulanabilirliği ve sahada karşılaşılabilecek sorunlara çözüm bulabilmeyi, müteahhitte; yapılacak projesinin uygulama maliyetini, satış pazarlamada; somut bir obje üzerinden pazarlama yapılmasından dolayı satış kolaylığı, alıcıya; neye sahip olacağını somut olarak göstermesi açısından tercih edilmektedir.

MİMARİ MAKET FİYATLARI

Mimari maketin bütçesini belirlemek için ,bir çok faktör maliyet hesabına etki etmektedir.Tasarımı yapılan bir projenin benzerliği ve uygulama tekniği aynı olmadığından her bir proje için ayrı ayrı maliyet hesabı yapılmaktadır.Projedeki her bir balkonun ,çatı bitiş detayının kiremit mi yoksa teras çatı olarak tasarlanması bile mimari maket maliyetine etki etmektedir.Ayrıca arazideki kot yüksekliğide maliyete etki etmektedir.bu nedenle Mimari maketin fiyatlarını belirlemek için her bir proje ayrıca değerlendirme gerekmektedir.
Projeniz için uygun fiyatlı mimari maket teklifi almak için; info@altinoranmaket.com adresine gönderebilirsiniz.